Urządzeń pomiarowych jest naprawdę sporo

Opublikowane przez

Jeżeli chcemy związać swoje życie zawodowe z elektroniką i elektrycznością, to koniecznie powinniśmy zobaczyć, z jakich urządzeń pomiarowych możemy korzystać i jak wiele z nich jest dostępnych. Może się wówczas okazać, że będziemy zaskoczeni ich różnorodnością.

Miernik cęgowy pozwala mierzyć prąd w jednym przewodzie

Nie ulega wątpliwości, że po przyłożeniu napięcia w przewodach płynie prąd, bo w przeciwnym razie nie działałyby one tak jak powinny. Dlatego też, warto mieć na wyposażeniu miernik cęgowy, który pozwala nam zmierzyć prąd przemienny, który płynie w danym przewodzie. W zależności wielkości prądu będziemy korzystać ze skali A (pomiar prądu obciążenia) lub mA (pomiar prądu upływu). Jeśli skorzystamy z nowoczesnych mierników cęgowych AC/DC, to będziemy mogli zmierzyć także prąd stały.

Miernik rezystancji uziemienia pokaże czy jesteśmy bezpieczni

Ważne jest to, aby w momencie wyładowania atmosferycznego, doszło do odprowadzenia ładunku w kierunku ziemi, tak aby nie wystąpiło ryzyko porażenia elektrycznego lub uszkodzenia odbiorników elektrycznych. Jednak żeby tak się stało, musimy mieć pewność, że cała instalacja odgromowa, działa dokładnie tak jak powinna. Aby móc to sprawdzić, musimy się zaopatrzyć w miernik rezystancji uziemienia, który umożliwi sprawdzenia skuteczności zastosowanego systemu uziemiającego.

Regularne przeprowadzanie tego typu badań sprawi, że łatwiej będzie nam określić, czy wszystko działa tak jak powinno, a co się z tym wiąże, czy bezpieczeństwo obiektu jest zagwarantowana na odpowiednim poziomie. Wówczas może się okazać, że w porę wychwycimy wszelkie nieprawidłowości, które powinny być jak najszybciej skorygowane.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *